Przebieg zespołu Aspergera
6

A A A

Każda osoba chorująca na zespół Aspergera inaczej niż zdrowe osoby odczuwa rzeczywistość, przez co usiłuje radzić sobie z nią na swój sposób. Zamyka się na otoczenie, nie chce nawiązywać więzi z innymi ludźmi. Najlepiej czuje się sama ze sobą i w taki sposób spędza większość czasu, koncentrując się na swoich zainteresowaniach.

Pierwsze objawy zespołu Aspergera

Choroba zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. Dziecko chore na zespół Aspergera jest zbuntowane i gniewnie nastawione do innych dzieci oraz do własnych rodziców. Nie ma ochoty na żadne aktywności towarzyskie, które związane są z koniecznością przebywania z innymi ludźmi. Jako że dziecko nie potrafi jeszcze w inny sposób manifestować swoich oczekiwań, na większość sytuacji reaguje płaczem i wybuchami agresji.

Rodzice są bezradni i nie potrafią pomóc, dlatego że nie rozumieją istoty choroby. Rozpoczynają się wizyty u specjalistów – począwszy od pediatrów poprzez neurologów, skończywszy na psychologach i psychiatrach. Ci ostatni specjaliści są odpowiednimi do postawienia prawidłowego rozpoznania i rozpoczęcia terapii dziecka z zespołem Aspergera.

Obecnie świadomość lekarzy i psychologów jest coraz większa w temacie zespołów autystycznych, którym jest ta choroba, dlatego minął już czas, gdy zespół Aspergera był mylony z innymi zaburzeniami natury poznawczej, między innymi z niepełnosprawnością umysłową.

Jak żyć z zespołem Aspergera? Zobacz:

zespol aspergera – jak sobie radzić w życiu

Trudne lata edukacji

Okres edukacji przedszkolnej, szkolnej i akademickiej jest dla osoby z zespołem Aspergera bardzo ciężkim czasem. Musi ona na co dzień stykać się z innymi ludźmi i być narażona na kontakty społeczne, których nie potrafi nawiązywać i utrzymywać. Spotykani rówieśnicy nie rozumieją istoty schorzenia i dla nich będzie to coś „nienormalnego”, co spowoduje odtrącenie dziecka przez grupę.

Bardzo często z powodu choroby i zachowań innych osób, na jakie narażone jest dziecko z zespołem Aspergera, istnieje konieczność wprowadzenia u niego metodyki nauczania indywidualnego, dostosowanego do jego potrzeb. Dzieci te nie mają bowiem problemu z przyswajaniem wiedzy, a jedynie z rozumieniem słów nauczyciela, co wnosi niezbędną konieczność zmiany trybu edukacji.

Życie z zespołem Aspergera

Od momentu rozpoznania choroby, dziecko wraz z rodzicami kierowane jest na terapię. Dalsze postępowanie podlega bardzo wąskiej indywidualizacji i jest uzależnione od postępów czynionych przez chorego oraz od podejścia jego rodziców, którzy muszą aktywnie uczestniczyć w procesie leczniczym. Dzięki temu jest zachowana jego pełna efektywność, co daje lepsze rezultaty terapii.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Przebieg zespołu Aspergera AgaiJula

  Ja również mam problem z podejrzeniem u mojej córci zespołu Aspergera tyle,że moja córka nie ma żadnego objawu choroby.Podejrzenie takie wysnuła nasza logopeda na pierwszym spotkaniu kiedy córka miała dwa lata i nie podała jej ręki na dzień dobry a potem się rozpłakała.Kolejne spotkania przebiegały już normalnie,oprócz tego,że córka nie dawała rady usiedzieć 20 minut nad puzzlami i się rozglądała po regałach z zabawkami,logopeda dalej twierdzi,że córka jest chora i przytacza co raz to nowe fakty,które mają tego dowodzić,kiedy rozmawiam z innymi pediatrami czy pedagogami wszyscy mówią,że nic nie zauważają a o niektórych objawach jakie wymienia ta Pani słyszą pierwszy raz.Dodam jeszcze,że Pani logopeda mówi ciągle,że córkę powinnam zdiagnozować tylko i wyłącznie w konkretnym miejscu bo gdzie indziej są słabi specjaliści.Nie wiem co mam o tym myśleć i zastanawiam się czy rzeczywiście zespół Aspergera może objawiać się tylko i wyłącznie tym,że dziecko na początku(pierwsze kilka minut kontaktu)boi się obcej osoby i po pewnym czasie się rozprasza,czy po prostu spotkałyśmy się(po raz kolejny) z kimś kto jest tak zwanym naganiaczem?

  Odpowiedz

 2. Re: Przebieg zespołu Aspergera iw

  Czy możliwe jest posiadanie zespołu Aspergera ale w społeczeństwie radzic sobie swietnie? U mojej córeczki podejrzewają za ale w nawiązywaniu kontaktow nie ma zadnego problemu, ma mase koleżanek i uwielbia towarzystwo. Wiec cos tu nie pasuje. Reszta jakby się zgadzała ale..

  Odpowiedz

 3. Re: Przebieg zespołu Aspergera Ewka

  Moje dziecko ma zdiagnozowany zespół Aspergera i czasami jest mi ciężko. Chodzi do szkoły integracyjnej w Warszawie i na dodatkową terapię w Ośrodku Mały Człowiek, widzę znaczną poprawę, nie wiem co bym zrobiła bez pomocy innych. Sama rownież uczestniczyłam w terapii, żeby się pozbierać i jest mi teraz dużo lepiej. Najgorsze jest to, że nauczyciele, lekarze i inni często bagatelizują problem, co powoduje, że późno wychodzi na jaw, że dziecko jest chore. Dlatego nie lekceważenie pierwszych objawów i walczcie o przyszłość swoich pociech!

  Odpowiedz

 4. Re: Przebieg zespołu Aspergera Ji

  Zespół Aspergera to przede wszystkim NIE CHOROBA a zaburzenie (można sprawdzić w pozycjach naukowych) Jest to zaburzenie, u osób, których mózg inaczej funkcjonuje, inaczej jest zorganizowany, odbiera inaczej rzeczywistość, uważam, że różnica jest zasadnicza!!!!! Przedstawianie tego zaburzenia jako choroby dodatkowo negatywnie ją cechuje! Wiedza przeciętnego Polaka na temat ZA jest niewielka, często żadna i trudno się temu dziwić… pisanie że to choroba uruchamia wyobraźnię… a może zaraźliwa? oczywiście że nie!!!!
  Bo powtarzam TO NIE JEST CHOROBA!!!!! Potrzeba ludzi edukować na ten temat, ale niech ta edukacja będzie rzetelna!!!! Inaczej jest bezwartościowa!

  Odpowiedz

 5. Re: Przebieg zespołu Aspergera sm

  Artykul zawiera bład. Prawidlowo powinno byc, ze aspy chcą sie socjalizowac ale nie potrafią.

  Odpowiedz

 6. Re: Przebieg zespołu Aspergera nata

  moje dziecko jest równiez chore na zespoł aspergera i jedyny objaw jaki charakteryzuje je z tym opisem to to że nie szukała towarzystwa,od najmłodszych lat była ciekawa wszystkiego i trzeba było szukać w ksiązkach i internecie wiadomości bo nie wystarczyło odpowiedzieć zdawkowo,poza tym rozwijała się normalnie czytała w wieku 4 lat i pisała,chorobę wykryto kiedy poszła do szkoły i zaczęła się wyłanczć na kilka minut,inne dzieci traktowały i traktują ją normalnie,za rok skończy gimnazjum i nie ma problemów z rówieśnikami

  Odpowiedz

 7. Re: Przebieg zespołu Aspergera Sophie Jazownik

  Mój brat ma zespół Aspergera. Na wszystko, na każde delikatne zwrócenie uwagi zaczyna płakać albo mnie popychać.
  – Stan, proszę, możesz, troszkę przyciszyć muzykę?
  - (płacz) maaamo!
  Potrafi większość dnia opowiadać o czołgach, jak ktoś mu przerwie to bije i płacze. Jestem bezradna.

  Odpowiedz

  • Re: Przebieg zespołu Aspergera nata

   takie dziecko trzeba cierpliwie wysłuchać i okazać swoje zainteresowanie jego hobby,jeśli zaczniesz z nim rozmawiać zdobędziesz jego zaufanie i będziesz mogła ustalać czas kiedy będziecie rozmawiać o jego zainteresowaniach a kiedy ty bedziesz mówic o swoich

   Odpowiedz